استراتژی شرکتی

برای شرکت­‌هایی که چندین کسب­‌وکار دارند، توسعه یک استراتژی ارزش‌­آفرین نیازمند یک استراتژی سطح شرکت و مدیریت فعال پورتفولیو می‌­باشد. چگونه می‌­توانید پتانسیل ارزش‌­آفرینی واحدهای کسب­‌وکار شرکت را تخمین بزنید و تأثیر اقدامات استراتژیک را بسنجید؟

برای ایجاد یک پورتفولیو متعادل و رشد پایدار، شرکت­‌ها باید ترکیبی از دارایی‌­ها، قابلیت‌­ها و فرآیندهای فعلی خود را مدیریت کنند. ما به شرکت‌­ها در تخصیص منابع، بهبود عملکرد، تملک و ادغام­ و بالاخره واگذاری­‌ها اقدام به تقویت شرکت­‌ها و ایجاد ارزش پایدار کمک می­‌کنیم.

سه دیدگاه پورتفولیوی شرکتی

نگاه دقیق‌­تر به کسب‌­وکارها از این منظر، به یک شرکت کمک می­‌کند تا نقش ویژه­ای را که هر کسب­‌وکار باید در سبد پورتفولیوی شرکت داشته باشد را تعیین کند – و اینکه آیا اصلاً باید در این پورتفولیو باقی بماند یا خیر.

پتانسیل اساسی استراتژیک کسب‌­وکار چیست؟ یک کسب­‌وکار با جایگاه رقابتی ضعیف که در یک بازار نسبتاً غیرجذاب فعال است، توانایی کمتری نسبت به یک کسب­‌وکار پیشرو در بازارهای جذاب خواهد داشت. بنابراین، نیاز به اهدافی متفاوت، تخصیص سرمایه متفاوت و شاخص­‌های کلیدی عملکرد متفاوت است.

دیدگاه مبتنی بر بازار

سلامت مالی کسب‌­وکار فعلی چگونه است؟ پتانسیل آن برای ارزش­‌آفرینی در آینده چیست؟ پاسخ به این سوالات معیارهای موفقیت در کسب­‌وکار را تعیین می­‌کند.

دیدگاه مبتنی بر ارزش

آیا ما بهترین مالک برای این کسب­‌وکار هستیم؟ تا چه اندازه می‌­توانیم به ارزش ذاتی آن پی ببریم؟ آیا کسب‌­وکار با سایر کسب‌­وکارهای موجود در شرکت هم افزایی قابل توجهی دارد؟ آیا مدل­‌های مالکیت جایگزینی وجود دارد که بتواند ارزش بیشتری در بازار ایجاد کند؟

دیدگاه مبتنی بر مالکیت

تعریف نقش­‌های پورتفولیو

نتیجه تحلیل پرتفولیو،‌ یک دید متفاوت از نقشی است که کسب‌­وکارهای مختلف باید در پورتفولیوی شرکت­‌ها ایفا کنند. هر واحد دارای یک موقعیت آغازین منحصربه­‌فرد و اهداف خاصی است و باید به صورت جداگانه با آن برخورد شود.

به جای اشتباه­‌های رایج در تخصیص سرمایه براساس اندازه کسب­‌وکار، شرکت‌­ها باید بودجه­‌های سرمایه­‌گذاری را براساس نقش هر کسب­‌وکار در کل پورتفولیو تعیین کنند. آیا واحد کسب­‌وکار باید در اولویت رشد باشد یا برای کسب بازده، مدیریت شود؟ یا کاندیدای واگذاری باشد؟

ما دریافته‌­ایم که شرکت­‌های بسیارموفق، جابجایی مجدد منابع را به شکلی پویا انجام می‌­دهند. این شرکت­‌ها با سرمایه­‌گذاری در کسب‌­وکارهای موجود، توسعه یا به دست آوردن کسب­‌وکارهای جدید و خروج از کسب‌­وکارهای با سودآوری کم به طور مداوم رشد می‌کنند. آنها در برابر تغییرات روزافزون، مصون‌­تر هستند و به ویژه در اوضاع متلاطم اقتصادی ارزش بیشتری ایجاد می­‌کنند­.

با این حال اکثر شرکت­‌ها در انتقال منابع بین کسب‌­وکارهای خود بسیار کٌند عمل می­‌کنند. هر ساله آنها برای توسعه استراتژی، برنامه‌­ریزی سرمایه، مدیریت استعدادها و بودجه‌­بندی به همان فرایندهای تکراری سالیانه پایبند هستند و طبیعتا نتیجه امروز با نتیجه سال قبل و سال قبل از آن تفاوت کمی دارد.

خدمات گروه ناب در استراتژی شرکتی

گروه ناب به شرکت­‌ها کمک می­کند تا با تحلیل کسب­‌وکارهای متنوع بهترین تصمیمات را برای بیشینه کردن ارش کل شرکت اتخاذ کنند.

تحقیقات ما نشان می­‌دهد که رشد به طور عمده توسط بازارهایی که شرکت­‌ها برای رقابت انتخاب می­‌کنند، حاصل می‌­شود. به همین دلیل شناسایی روندهای مناسب و اتخاذ تصمیمات قاطع برای موفقیت حیاتی است. با این حال بسیاری از شرکت­‌ها به طور منفعلانه پورتفولیوی خود را از طریق یک بازنگری سالانه و عمدتا مبتنی بر شاخص­‌های مالی و براساس بودجه کل، مدیریت می­‌کنند و فرصت­‌های زیادی را بواسطه نگاه تک بعدی مالی از دست می­دهند.

ما از مشتریان پشتیبانی می­‌کنیم تا عملکرد پورتفولیوی فعلی خود را بهبود بخشند و فرصت­‌های رشد در زمینه‌­های جدید کسب‌­وکار خود را شناسایی کنند. ما همچنین به شناسایی مناطقی که ممکن است نیاز به کاهش یا واگذاری داشته باشند کمک می­‌کنیم.

تماس با مابرای ارتباط با کارشناسان ما کلیک کنید
افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است