نوشته دکتر محمدرضا عاطفی

دکتر محمدرضا عاطفی

مشاور استراتژی و آینده پژوه
عضو هیات علمی دانشگاه و رئیس هیات مدیره گروه ناب

آینده نگری استراتژیک

 

آینده مشخص نیست – از هر گونه ارزیابی عینی پیش بینی های انجام شده توسط کارشناسان، که اغلب اشتباه بودن آنها ثابت می شود، چیزهای زیادی مشخص است. اما آینده نیز کاملاً ناشناخته نیست. این درست تر است که بگوییم بیش از یک آینده ممکن وجود دارد، و برخی از آینده ها محتمل تر از دیگران هستند.

در مورد وضعیت فعلی وسواس نداشته باشید. سناریوهای متعددی را برای آنچه بعداً اتفاق می‌افتد و اینکه چگونه می‌توانید بدون توجه به هر چیزی پیشرفت کنید، تصور کنید. 

شناسایی فرصت

فرصت‌ها زیاد است – اجازه دهید به شما کمک کنیم تا آینده ممکن را ببینید.

تمرکز بر امروز می‌تواند شما را نسبت به فرصت‌های پنهان در دنیای در حال ظهور فردا غافل کند. مجموعه قوی ابزارها و رویکردهای تحقیقاتی ما، به شما کمک می‌کند تا بازارهای جدید را شناسایی کنید، گرایش‌های مصرف کنندگان هدف را شناسایی کنید، عوامل موثر در جذب مشتریان فردا را درک کنید و در فناوری‌های نوظهور سرمایه‌گذاری کنید. فرصت‌های پیرامون شما فراوان است – اجازه دهید به شما کمک کنیم تا ببینید چه چیزی ممکن است.

هشدار زودهنگام

می‌توانید قبل از رقبایتان ببینید چه چیزی ممکن است

رهبران اولین محرک‌های نیروهای خارجی را که بر صنایع آنها تأثیر می‌گذارند، و دگرگون سازان – مثبت و منفی – را که در افق قرار دارند شناسایی می‌کنند. گروه ناب از طرف شما این کار را انجام می‌دهد و به شما کمک می‌کند دورتر و گسترده‌تر را ببینید تا بدانید برای چه چیزی باید آماده باشید. ما مسائل نوظهور، روندهای در حال توسعه، و شاخص‌های اولیه از چگونگی پیش‌روی آینده را رصد می‌کنیم تا بتوانید قبل از رقبایتان، ببینید چه چیزی ممکن است.

کشف فرضیات پنهان

ببینید وقتی مفروضات اساسی شما تغییر می‌کند چه چیزی ممکن است

آیا گاهی اوقات تعجب می‌کنید از این که چرا همه چیز را در حالی که فکر می‌کنید درست انجام می‌دهید اما در واقع  اشتباه انجام می‌شود؟ برنامه‌های با نیت خوب اغلب با نقاط کور و اینرسی مغلوب می‌شوند: باورهای ضمنی ما آینده‌ متصور را شکل می‌دهند یا محدود می‌کنند. آینده‌نگری می‌تواند به شفاف‌سازی ساختارهای فکری فردی و جمعی سازمان شما و آینده‌هایی که انتظار و آرزو دارید، کمک کند. سپس شما را به چالش می‌کشیم تا آنچه را که درست نیست را تغییر دهید. ببینید وقتی مفروضات اساسی شما تغییر می‌کند چه چیزی ممکن است، رخ دهد.

پشتیبانی از تصمیم

تصمیم بگیرید که چگونه می‌خواهید ببینید چه چیزی ممکن است

تصمیم‌گیری‌ها بین موفقیت و شکست تفاوت قائل می‌شوند. گروه ناب به سازمان شما کمک می‌کند تا با پشتیبانی تصمیم‌گیری مبتنی بر آینده‌نگری، شکاف بین اقدامات امروز و موفقیت‌های فردا را پر کنید. ما با شما همکاری می‌کنیم تا بینش‌ها، داده‌ها و روندها را در تصمیم گیری‌ها را با استفاده از یک فرآیند مشارکتی و شفاف متناسب با نیازهای شما ترکیب کنیم. تصمیم بگیرید که چگونه می‌خواهید ببینید چه چیزی ممکن است، رخ دهد.

پشتیبانی از نوآوری

وقتی می‌بینید که در آینده چه چیزی ممکن است، تلاش‌های نوآورانه شما آگاهانه‌تر، مبتکرانه و موثرتر می‌شود.

نوآوری کلید شکوفایی در زمان‌های سخت است و آینده‌نگری کلید موفقیت نوآوری است. گروه ناب شما را از طریق یک فرآیند ساختاریافته راهنمایی می‌کند که از سناریوهای احتمالی آینده به عنوان سکوی پرشی برای نوآوری معنادار استفاده کنید. وقتی می‌بینید که در آینده چه چیزی ممکن است، تلاش‌های نوآورانه شما آگاهانه‌تر، مبتکرانه و موثرتر می‌شود.

پشتیبانی از استراتژی

ببینید زمانی که آینده‌نگری به شیوه‌های استراتژی شما قدرت می‌بخشد، چه چیزی ممکن است.

استراتژی عالی به معنای درک چگونگی آینده است. بهترین شیوه‌ها در تحلیل روند، بینش بازار، و چشم انداز ضروری هستند که توسط رهبری مؤثر و فرهنگ سازمانی که پاسخگویی استراتژیک را ترویج می‌کند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. با گروه ناب همکاری کنید تا ببینید زمانی که آینده نگاری رویه‌های استراتژی شما را تقویت می‌کند، چه چیزی ممکن است.

 
 
 
گروه ناب به شرکت‌ها در حوزه‌های زیر به شرکت‌ها  کمک می‌کند.
 
 
 
 
 

بینش‌های مرتبط

twitter-header-1500x500 (3)

آینده نگری تکنولوژی

سرعت تغییرات تکنولوژیکی و ظهور فناوری‌های دگرگون ساز به طور مداوم ساختارهای صنعتی ...
آینده نگری شرکت

آینده نگری شرکت

رقابت مبتنی بر پلتفرم بسیاری از بخش‌ها را تغییر داده است. اکنون هر ...
اینده نگری اب

آینده نگری آب

رقابت مبتنی بر پلتفرم بسیاری از بخش‌ها را تغییر داده است. اکنون هر ...
اینده کشاورزی

آینده نگری کشاورزی

رقابت مبتنی بر پلتفرم بسیاری از بخش‌ها را تغییر داده است. اکنون هر ...

آینده پژوهی

آینده نگری