عصر جدید نوآوری

خلق ارزش مشترک از طریق شبکه جهانی

یکی از معدود کتاب‌هایی که تاثیر عمیقی  و دیدگاه جدیدی برای ‌‌آینده‌پژوهی و پیش‌بینی روندهای ‌‌آینده فناوری در من گذاشت کتاب عصر جدید نوآوری است. پیش بینی من ‌این است که مفاهیم کتاب بیش از نیم قرن نیاز دارد تا به طور کامل اجرا شود. با مفاهیم مطرح شده در‌این کتاب می‌توان مسیر تحولات فناوری را رصد کرده و شکاف‌های فناوری را پیش بینی کرد. ‌این کتاب در مورد دو موضوع حیاتی و مهم نوآوری و ارزش آفرینی است.

 

۱)  در‌‌آینده به طور فز‌آینده‌ای مشتریان در خلق ارزش نقش خواهند داشت و شرکت‌ها به صورت مشارکتی با مشتریان ارزش خلق خواهند کرد،  چه مشتری ثروتمند در غرب باشد یا مشتری فقیر در بنگلادش،‌ هندوستان،‌ و یا حتی ایران باشد.

۲) هیچ شرکت واحدی دانش،‌ مهارت‌ها و منابع مورد نیاز برای خلق ارزش مشارکتی با مشتریان را خود به تنهایی در اختیار ندارد. هر شرکتی مجبور است تا شیوه دسترسی به منابع از چندین منشاء‌ متفاوت را یاد بگیرد.

۳) بازارهای نوظهور و در حال رشد می‌توانند یک منبع نوآوری باشند.

 

یکی از تحولات در حال ظهور در حوزه فر‌آیندهای نوآوری،‌ برون‌سپاری فعالیت‌های مرتبط با فناوری اطلاعات است. امروز نقش فناوری اطلاعات در استراتژی رو به افزایش است. حوزه‌های دیگر در حال تحول را می‌توان در ذیل مشاهده کرد:

 

۱)  ظهور مدل‌های کسب و کار جدید

۲) ازهم گسیختگی ساختارهای سازمانی سنتی

۳) مرکزی فناوری اطالعات که توانمندساز فر‌آیندهای کسب و کار است

۴) همکاری میان شرکت‌های کوچک تخصص با شرکت‌های بزرگتر در سطح جهانی

۵) شکاف معناداری میان علت وجودی و مقصد استراتژیک با ظرفیت اجرای استراتژی وجود دارد و ‌این شکاف در حال افزایش است.

 

مدیریت نوآوری برای دنیای کاملاً دیجیتالی امروز است

 

هنگامی که رهبران افسانه‌ای کسب و کار پراهالاد وکریشنان برای اولین بار عصر جدید نوآوری را منتشر کردند، ‌این کتاب فوراً به عنوان یکی از‌‌آینده نگرترین راهنماهای کسب و کار مورد ستایش قرار گرفت.

اکنون، ده سال بعد، پیش بینی‌های آنها مبنی بر‌اینکه فناوری‌های پیشرفته، هر کسب و کاری را در هر صنعتی متحول می‌کند، به اثبات رسیده است. و درس‌های آنها برای مدیریت انقلاب نرم افزاری امروز بیش از هر زمان دیگری حیاتی و تازه قابل درک شده است.

عصر جدید نوآوری بینش‌ها و شیوه‌های مورد نیاز شما را برای افزایش سود و رشد در دنیای متصل به هم و تحت سلطه نرم افزار فراهم می‌کند-دنیایی که در آن شرکت‌ها برای ‌ایجاد ارزش با مشتریان همکاری می‌کنند. شما یاد خواهید گرفت که چگونه:

 

  • همه سیستم‌های نرم افزاری درون شرکت خود را همسو کنید
  • طراحی مجدد سیستم‌ها برای ‌ایجاد ارزش مشترک با مشتریان و اتصال همه قسمت‌های یک شرکت
  • سنجش رفتار فردی از طریق تجزیه و تحلیل هوشمند
  • بهبود انعطاف‌پذیری و کارایی در کلیه فر‌آیندهای خط مقدم ارتباط با مشتری و پشتیبانی
  • رفتاری منحصر به فرد با همه افراد درگیر شامل مشتریان، کارکنان، سرمایه‌گذاران،‌ تامین‌کنندگان داشته باشید
  • هر یک از ذینفعان را در ماموریت خود به یک همکار منحصر به فرد تبدیل کنید
  • کار و همکاری در یک شبکه جهانی یکپارچه با فرهنگ‌های متفاوت و مناطق زمانی مختلف
  • ایجاد تیم‌هایی که بتوانند به سرعت راه حل‌های باکیفیت و کم هزینه را ارایه دهند

همه گیر بودن نرم افزار و دیجیتالی شدن، فرصت‌های ارزشمندی را برای ‌ایجاد ارزش شخصی و مشارکت منابع جهانی معرفی می‌کند. آنها را به خوبی مدیریت کنید و در مدت زمان کوتاهی از مزیت رقابتی استفاده کنید.

عصر جدید نوآوری ابزارهایی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا کسب و کار خود را تغییر داده و بر صنعت خود تسلط پیدا کنید.

عصر جدید نوآوری در ارتباط با چگونگی ارائه فناوری‌های اطلاعاتی، دسترسی به شبکه منابع جهانی، محیط رقابتی جدید برای شرکت‌ها،‌ ایجاد فرصت‌ها و بالاخره پیش نیازهای جدید برای دستیابی موفق به تغییرات پایدار و نوآوری است. ‌این دیدگاه را می‌توان از جهاتی با کتاب ‌‌آینده کار تام مالون مقایسه کرد. هر دوی ‌این مفاهیم بر ‌این نکته تأکید دارند که چگونه عوامل تکنولوژیکی و اقتصادی – به ویژه هزینه‌های ارتباطی که به سرعت در حال کاهش است – خواستگاه تغییرات در کسب‌وکارها و سازمان‌های تجاری هستند. اما در حالی که مالون بر ساختار سازمانی و تلاش‌های هماهنگ تمرکز می‌کند، پراهالاد و کریشنان بر فر‌آیندهای نوآوری در داخل (و خارج) شرکت و معماری تکنولوژیکی تمرکز می‌کنند. ایده خلق ارزش مشترک با مشتری نیز متفاوت از کتاب‌های سنتی در زمینه توسعه محصول و مدیریت نمونه کارها است، زیرا هدف آن ارائه ابزارها و شیوه‌های اجرایی نیست.

شرکت‌ها باید به دنبال توسعه قابلیت‌های سازمانی باشند تا به شرکت امکان ‌دهد تا ظرفیت مستمر برای نوآوری ‌ایجاد کند.‌این کتاب در باره ماهیت و ذات نوآوری است. یعنی مکان،‌ منابع و فر‌آیندهای نوآوری و استراتژي در محیط رقابتی جدید. مهمتر ‌این که در‌این رویکرد بر روی فر‌آیندهای کسب‌وکار و قابلیت‌های تحلیل متمرکز می‌شود که یک گام میانی بسیار مهم بین نوآوری،‌ مدل‌های کسب‌وکار و عملیات روزانه است. نوآوری‌های موفق مفاهیم و ‌ایده‌های کسب‌وکار را مستمرا به عملیات متصل می‌کنند. ما معتقدیم که پویایی در حال تغییر بازار که نیتجه شبکه‌های متصل و فراگیر،‌ فناوری،‌ همگرایی صنایع،‌ عملگرایی و مشارکت مشتری‌ایجاد شده است،‌ ضرورتی برای تغییر مستمر ‌ایجاد می‌کنند اگرچه براساس تحولات فناوری مانند ظهور یک نوآوری دگرگون‌ساز ممکن است نیازمند یک نوآوری جهشی هم باشیم.

مدیریت موفقیت آمیز نوآوری مستلزم ‌این است که مدیران به شکل متفاوتی نسبت به نوآوری فکر کنند و به شکل متفاوتی سازمان را بسیج کنند. رقابت جدید در زمینه کارایی بیشتر و نوآوری بیشتر است. فعالیت‌های مدیریتی و مدیریت نوآوری باید در رابطه با توسعه ‌این سرمایه استراتژیک جدید باشد یعنی رویکرد جدیدی نسبت به نوآوری و ارزش آفرینی.

ماهیت ارتباطات میان مصرف کنندگان و شرکت به صورت اساسی و رادیکالی تغییر کرده است. چندین دهه قبل فرض شرکت‌ها بر ‌این بود مصرف کنندگان و مشتریان غیرمتنوع و یکسان هستند. از آن زمان به بعد ما به سمت سطوح متفاوتی از بخش بندی‌ها و گروه بندی‌های مشتریان حرکت کردیم. امروز و به مرور در ‌آینده به نقطه‌ای خواهیم رسید که اتصال و تلاقی دیجیتالی شدن، همگرایی بازار و مرزهای فناوری باعث ‌ایجاد یک پویایی جدید بین مصرف کنندگان/ مشتریان و شرکت خواهد شد. به طور سنتی فرض بر ‌این است که شرکت ارزش خلق می‌کند و آن را در اختیار مشتریانش قرار می‌دهد.‌ این دیدگاه محصول یا شرکت محوری نسبت به ارزش آفرینی به سرعت جای خود را به خلق یک تجربه شخصی برای مشتری و نگرش ارزش آفرینی مشارکتی با مشتری داد.

پیام واضح است اگر شرکتی یک صدف میلیون مشتری دارد،‌ باید بر تجربه منحصر به فرد و شخصی تک تک مشتریان تمرکز کند. شرکت می‌تواند پلتفرمی ‌ایجاد کند که مشتریان از طریق آن بتوانند در خلق تجربه شخصی برای خود مشارکت داشته باشند. ما به سمت دنیایی در حال حرکت هستیم که در آن شرکت هنگامی ارزش آفرینی می‌کند که یک تجربه منحصر بفرد،  شخصی و خاص را برای تک تک مصرف کنندگان خلق کند.

پروفسور فقید، سی کی پراهالاد یک شخصیت شناخته شده در سطح جهان بود که سهم قابل توجهی در اعتلای علم مدیریت داشت. او پدر مفاهیم پیشگامی مانند شایستگی‌های محوری و ثروت در انتهای هرم بود. آخرین مشارکت او کتاب عصر جدید نوآوری است که با همکاری ام اس کریشنان، محقق فناوری اطلاعات نوشته شده است.

بینش‌های مرتبط

عصر جدید نوآوری بالا

عصر جدید نوآوری

عصر جدید نوآوری بینش‌ها و شیوه‌های مورد نیاز شما را برای افزایش ...
بالا اقیانوس آبی

استراتژی اقیانوس آبی

استراتژی اقیانوس آبی به عنوان یکی از برجسته ترین و تاثیرگذارترین کتاب‌های استراتژی ...
سرمایه نوآور بالا

سرمایه نوآور

موفقیت نوآورانی مانند جف بزوس آمازون، به توانایی آنها در جلب حمایت از چشم ...
00

معمای نوآور

معمای نوآوران" یکی از مهمترین - اگر نه مهمترین – کتاب‌هایی است که نحوه وقوع ...

استراتژیکتاب های نابنوآوری

استراتژیخلاقیت و ایده پردازینوآوری