سرمایه نوآور

سرمایه نوآوری خود را بسازید

به قول ادیسون “نبوغ، یک درصد الهام و نود و نه درصد سخت کوشی است”. وقتی می‌گویند که خلاقیت برای موفقیت نوآوری کافی نیست و موفقیت کمتر به ایده‌ها بستگی دارد و بیشتر به چشم انداز، شهرت و شبکه‌سازی نوآوران برای تجاری سازی ایده‌ها وابسته است، براساس داستان‌های واقعی زیادی حرف خلافی نیست. در واقع ایده شرط لازم است اما شرط کافی نیست.

مطالبی که درباره رهبری نوآوری نوشته می‌شود بر فرایندهایی مانند مشارکت مشتری، تفکر طراحی و ایجاد فرهنگ نوآوری متمرکز است. این موارد ضروری هستند اما اگر ظرفیت کارآفرینی برای تجاری سازی ایده‌ها فراهم نباشد، موارد فوق به کار نخواهند آمد.

موفقیت نوآورانی مانند جف بزوس آمازون، به توانایی آنها در جلب حمایت از چشم اندازهای بلندمدت خود از سوی روسا، همکاران، شرکا و سرمایه گذاران بستگی دارد که اصطلاحا به آن “سرمایه نوآوری” گفته می‌شود.

جلب حمایت از نوآوری تحول آفرین کار ساده‌ای نیست. این هنری ظریف و چند وجهی است. هنری که هدف آن غلبه بر پارادوکس اساسی نوآوری است: این که هرچه مفهوم نوآوری رادیکال‌تر باشد، در فضایی رقابتی، بدست آوردن حمایت و کسب منابع برای تجاری سازی آن دشوارتر می‌شود.

در حالی که سرمایه نوآوری برای رهبران نوآور الزامی است، اما در عین حال در سطح شرکت نیز اهمیت دارد، زیرا ذینفعان آمادگی بیشتری دارند تا به شرکت‌های دارای شهرت نوآوری آزادی امتحان کارهای جدید و منابع اجرای آنها را بدهند. (تحقیقات نشان داده است که شهرت نوآوری تأثیر مثبت قابل توجهی بر ارزش بازار شرکت‌های S&P 500 دارد.)

اینکه بتوانید یک رهبر موفق در دنیای در حال تغییر سریع باشید، نیازمند تبدیل شدن به یک رهبر نوآوری است و این فراتر از یک متفکر خلاق بودن است. سه ویژگی ضروری برای رهبری نوآور عبارتند از:

تفکر آینده نگر توانایی درک روند بازار و روندهای اجتماعی و یافتن چشم انداز یا فرصتی برای خلق ارزش جدید.

حل مسأله خلاقانه مهارت هدایت مسائل پیچیده و روابط با دیگران به منظور نوآوری و حل مسئله خلاقانه.

متقاعدسازی – توانایی جلب حمایت دیگران، از طریق شهرت به عنوان یک عملگر موفق و داشتن هوش هیجانی برای متقاعد کردن افراد با دیدگاه‌های مختلف.

تفکر پیشرو و حل مسائل کلیدی برای پیشبرد کارهای جاری است، اما این عامل اقناع، به ویژه شهرت، است که حمایت همه جانبه همکاران، سرمایه گذاران یا مدیریت ارشد را به دست می‌آورد و نوآوران واقعاً موفق را از یکدیگر متمایز می‌کند.

مهمترین کاری که می‌توانید برای ایجاد شهرت در نوآوری انجام دهید این است که بنیان‌گذار باشید. به این منظور شما می‌توانید یک ابتکارعمل یا اقدام ابتکاری را پایه‌ریزی کنید که تأثیر قابل توجهی بر سازمان یا جامعه دارد. شما می‌توانید به عنوان یک کارآفرین استارتاپ یا به عنوان یک کارآفرین درون سازمانی عمل کنید به گونه‌ای که نقشی اساسی در راه‌اندازی یک محصول، خدمت یا کسب‌وکار جدید داشته باشید.

سرمایه نوآوری آن دارایی ارزشمندی است که می‌تواند رهبران را قادر سازد از حمایت لازم در تبدیل ایده‌های رادیکال به واقعیت تجاری استفاده کنند.

بیاموزید که چگونه برای ایده‌های نوآورانه خود منابع و حمایت کسب کنید.

آنچه در این کتاب خواهید یافت؟

مصاحبه‌های اختصاصی

مستقیماً از برخی از بزرگترین رهبران کسب‌وکارها  یاد می‌گیرید. داستان‌ها و بینش‌هایی را درخواهید یافت که قبلاً درباره نحوه عمل این رهبران منتشر نشده است.

 

مطالعات موردی

نمونه‌های واقعی را با شرکت‌های نوآور مشاهده کنید. ببینید که چگونه رهبران آمازون، تسلا، نایک، مایکروسافت و دیگران زمینه را برای نوآوری‌های تغییر دهنده بازی آماده کردند.

 

مدل‌های رهبری نوآوری

ساختارها و چارچوب‌هایی برای استفاده از اصول رهبری نوآورانه را بیاموزید. محیطی را ایجاد کنید که نوآوری در آن رشد کند.

 

منابع و فعالیتها

خود یا سرمایه نوآوری سازمان خود را ارزیابی کنید و راه‌های عملی برای بهبود آن پیدا کنید.

سرمایه نوآوری شما چیست؟

در سه زمینه سرمایه نوآوری در چه موقعیتی قرار دارید:

 (1) سرمایه انسانی: شما به عنوان رهبر نوآوری چه کسی هستید،

 (2) سرمایه اجتماعی: چه کسانی را با تخصص و منابع کلیدی می‌شناسید و

 (3) سرمایه شهرت: چه کارهایی را انجام داده‌اید تا شهرت خود را در زمینه نوآوری تضمین کنید.

گروه ناب به افراد و کسب‌وکارها کمک می‌کند تا بنیان‌گذار باشند. ما با شتابدهی نوآوری هم به استارتاپ‌ها و هم به شرکت‌های جا افتاده کمک می‌کنیم تا ایده‌های جدیدی را تولید کنند و آنها را به مرحله تحقق برسانند. ما برای این منظور به شرکت‌ها کمک می‌کنیم تا:

DNA نوآوری کارکنان خود را ایجاد کنند

فرآیندهای نوآوری را بسازند

قابلیت‌های نوآوری را ایجاد کنند

با استفاده از رویکردهای ما دستاوردهای نوآوری خود را منتشر کنند

بینش‌های مرتبط

اختراع - گروه ناب

اختراع چیست

اختراع،‌ کشف یا خلق ایده‌های جدید است. اختراع شامل مفهوم، طراحی، ایجاد مدل ...
استراتژی اقیانوس آبی

استراتژی اقیانوس آبی – مطالعه موردی ...

مبدا فعالیت‌های سامسونگ لوازم الکترونیکی نبود. در سال 1938 بنیانگذار سامسونگ، بیونگ چول ...
استراتژی اقیانوس آبی

نقشه ذهنیِ رهبری اقیانوس آبی

رهبری اقیانوس آبی می‌تواند به سازمان‌ها در آزاد کردن و تحقق اقیانوس ...
Innovation-Wallpaper

حرکت به سمت آینده، نه ...

رهبران سازمان‌ها خود را برای عملیات پس از پاندمی آماده می‌کنند. احتمالا ...

کتاب های نابنوآوری

خلاقیت و ایده پردازینوآوری