به کارگیری نوآوری‌های دگرگون ساز با استفاده از هوش مصنوعی در سراسر کسب‌وکار مثال فورد

نویسنده: دکتر محمدرضا عاطفی

 

دکتر محمدرضا عاطفی
مشاور استراتژی - آینده پژوهی - عضو هیات علمی دانشگاه- رئیس هیات مدیره گروه ناب

پاندمی کرونا ضرورت و پذیرش فناوری‌های هوش مصنوعی را بر تمام حوزه‌ها و رشته‌هایی که برای ارایه خدمات، به حجم عظیمی از داده‌ها برای بهبود عملیات و تسریع خدمات استفاده می‌کند، تاثیر خواهد گذاشت. هوش مصنوعی به دنبال استنباط هوشمند از این حجم عظیم داده‌ها می‌باشد. هر روز شرکت‌های بیشتری متوجه می‌شوند که باید خیلی سریع استراتژی‌های کسب‌وکار خود را بر استفاده از هوش مصنوعی متمرکز کرده و یا آماده از دست دادن جایگاه خود در بازار باشند. اما سوالی که در این جا مطرح می‌شود این است که از کجا باید شروع کنیم؟ به نظر می‌رسد اتوماسیون و روباتیک در تولید بدیهی‌ترین نقطه شروع باشد، اما اینطور است؟ برای پاسخ، می‌توان به جسورترین و شجاع ترین نوآوران دگرگون ساز برای ارایه بهترین شیوه‌ها و راهنمایی‌ها، یعنی مدیر فناوری شرکت فورد موتور و عضو آکادمی ملی مهندسی، دکتر کن واشنگتن، مراجعه کرد و دیدگاه‌های او را بررسی کرد.

در جریان سمینارهای هوش مصنوع، دکتر واشنگتن استراتژی‌های هوش مصنوعی ملموسی را به اشتراک گذاشت که به شرکت فورد موتور کمک کرده است تا میراث خود را در زمینه نوآوری‌های دگرگون ساز حفظ کند.

واشنگتن می‌گوید: “فورد در بسیاری از زمینه‌ها هوش مصنوعی را بسط و توسعه داده است.” این شامل یک “اکوسیستم” است که شامل بیش از پانزده حوزه مختلف از جمله امور مالی، قانونی، نیروی محرکه، انرژی، علم مواد و همچنین زمینه‌های ارگانیک بیشتر تولید، وسایل نقلیه خودران و استفاده از روباتیک برای تحویل خودکار به درب منزل شما می‌باشد. در مرکز این اکوسیستم، واشنگتن “فلایویل شبکه دیجیتال” را توصیف می‌کند و توضیح می‌دهد که “هوش مصنوعی برای آن فلایویل یا چرخ هرزگرد ضروری است، تا بتواند از داده‌ها تغذیه کند.”

برای پیشرفت در هوش مصنوعی نیاز به یک استراتژی و درک عمیق از همه جنبه‌های کسب‌وکار وجود دارد. تیم‌های هوش مصنوعی شرکت فورد، کار را با درک داده‌ها شروع می‌کنند و از متخصصان علم داده برای کمک به تدوین استراتژی هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. در یکی از تیم‌ها تشخیص داده شد که استفاده موفقیت آمیز از هوش مصنوعی در واحدهای مختلف کسب‌وکار نیاز به رویکردهای غیر ایجابی برای آموزش کارکنان دارد. این امر منجر به توسعه مجموعه ابزارهای یادگیری ماشینی شد که نه تنها کارکنان را در مورد هوش مصنوعی آموزش می‌دهد، بلکه شامل ابزارهای کاربر پسند برای هوش مصنوعی می‌شود که در همه جا از اندازه‌گیری حجم کار گرفته تا کشف داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پس برای استفاده از هوش مصنوعی باید اقدامات زیر را انجام دهید: مشخص کنید داده‌های شما چیست و در کجا از آنها استفاده می‌کنید، از مشاوران برای کمک به تدوین استراتژی شرکت خود استفاده کنید، مشخص کنید که چه میزان از هوش مصنوعی می‌تواند به کسب‌وکار شما کمک کند و مطمئن شوید که در زمینه آموزش ابزارهای هوش مصنوعی به اندازه کافی هزینه و زمان صرف خواهید کرد. در نهایت باید کنجکاو باشید. این موضوع برای نوآوری‌های دگرگون ساز امری الزامی است که نیازمند توسعه مهارت‌های فنی و توانمندی‌های نوآوری مانند DNA نوآور است.

در آینده کشور نیازمند جذب طیف گسترده‌ای از استعدادهای فناوری با تأکید بر هوش مصنوعی و کدگذاری است. هیچ وقت زمان هیجان انگیزتری برای کار در حوزه‌های فناوری و نوآوری به اندازه امروز وجود نداشته است زیرا این امکان فراهم می‌شود تا شرکت و تجربیات مصرف کنندگان متحول شود. در عین حال این یک پیچ تاریخی است که با سرمایه‌گذاری در نوآوری، شکاف فناوری موجود در کشور را همگام با ظهور این فناوری‌ها و با تکیه بر نیروی انسانی ماهر و البته سرمایه گذاری در زیرساخت‌های فناوری اطلاعات کاهش دهیم.

در چنین بزنگاه تاریخی،‌ نیاز است تا دولت و حاکمیت بستر لازم برای توسعه را فراهم کند. سرعت پیشرفت فناوری‌ها و نوآوری‌ها به گونه‌ای است که هر گونه غفلت می‌تواند برای همیشه بعضی از فرصت‌ها را از کشور بگیرد. زمانی که نقش دولت در یک صنعت مانند خوردو پر رنگ باشد امکان عقب ماندگی بسیار زیاد خواهد بود زیرا حمایت‌های انحصارگرانه از چنین صنعتی امکان تعامل و احساس نیاز برای رقابت را کمتر خواهد کرد و آهنگ نوآوری و توسعه کند خواهد شد.

بینش‌های مرتبط

علم داده و سیستمنوآوری

تحلیل دادهخلاقیت و ایده پردازیخودرونوآورینوآوری دگرگون ساز