سیستم جامع مدیریت استراتژیک

فرایند دستاورد اجرا مبتنی بر سیستم جامع مدیریت استراتژی یک سیستم حلقه بسته است که برای پرداختن به یکی از بزرگترین چالش­ های مدیریت یعنی متصل ساختن تدوین و برنامه‌­ریزی استراتژی به اجرا و برنامه‌ریزی عملیاتی طراحی شده است. هدف این سیستم رسیدن به دستاوردهای اجرای ملموس و قابل اندازه­ گیری است. بهترین استراتژی و اجرای موثر آن در نهایت باید در عملکرد و نتایجی مانند دستاوردهای مالی یا مشتری تبلور یابد. این سیستم شش مرحله ­ای در سه ماژول طراحی شده است. تبیین استراتژی، پیشبرد عملکرد و بهینه­ سازی داده ­ها.

سیستم ده مرحله‌ای 

توسعه استراتژی

سازمان شما باید مشخص کند دقیقاً در چه کسب­وکاری فعالیت می­کند، مسائل کلیدی را که با آن روبرو هست را شناسایی کند و نحوه رقابت را تعیین کند. این مرحله مجموعه­ ای از ارکان جهت­ ساز استراتژی مانند بیانیه ­های ماموریت، ارزش و چشم ­انداز را تبیین می­کند. توسعه استراتژی از طیف گسترده ­ای از رویکردها استراتژی و مدل­ های تحلیلی مانند تحلیل­ های رقابتی، تحلیل محیطی خارجی؛ چارچوب جایگاه رقابتی، دیدگاه مبتنی بر منابع، استراتژی­های اقیانوس آبی، استراتژی­های دگرگون­ساز، برنامه­ریزی سناریو، مدل­سازی­های دینامیکی، نظریه بازی­ها و غیره استفاده می­کند.

 

ترجمه استراتژی

سازمان باید اهداف استراتژیک، سنجه­‌ها، اهداف کمی، اقدامات ابتکارات و بودجه­های استراتژیک را توسعه دهد تا در نهایت اقدامات و تخصیص منابع هدایت شود. سازمان باید استراتژی خود را توصیف کند، برنامه خود را بسنجید، برنامه­های عملیاتی را تعریف کند، نحوه تأمین بودجه ابتکارات خود را مشخص کند و تصمیم بگیرد که چه کسی روند اجرای استراتژی را هدایت کند. ترجمه استراتژی از ابزارهایی مانند نقشه­های استراتژی و کارت­های امتیازی متوازن، همراه با اهداف و ابتکارات استراتژیک استفاده می­کند.

 

همسوسازی سازمان

سازمان باید بتواند استراتژی شرکت را به استراتژی­‌های واحد کسب­‌وکار متصل کند در حالی که هم کارکنان را همسو و هم با انگیزه می­‌کند تا استراتژی را پیاده­‌سازی کنند. با تسری نقشه­های استراتژی و کارت­های امتیازی متوازن  به تمامی واحدهای سازمانی، و سپس از طریق یک فرایند ارتباطی رسمی و پیوند اهداف شخصی و محرک­های انگیزشی با اهداف استراتژیک قادر خواهید بود سازمان را با استراتژی همسو کنید.

 

برنامه‌­ریزی عملیاتی

سازمان باید استراتژی بلندمدت خود را با عملیات روزمره پیوند دهد. در حالی که استراتژی را با برنامه‌­های عملیاتی و بودجه همسو می­کند، بر روی بهبودهای فرایند که برای استراتژی بسیار مهم هستند، تمرکز دارد. برنامه‌­‍‌‌‌ریزی عملیاتی از ابزارهایی مانند برنامه­‌ریزی منابع سازمانی، مهندسی مجدد فرایندها، داشبوردهای فرآیند، پیش‌­بینی­‌های غلتانشی، هزینه­‌یابی مبتنی بر فعالیت، برنامه‌­ریزی ظرفیت منابع و بودجه­‌بندی پویا استفاده می­کند.

 

پایش و یادگیری

سازمان باید متعهد به پایش نتایج عملکرد باشد. پس از اینکه یک استراتژی تدوین، برنامه­ریزی و اجرا شد، باید بستری فراهم شود تا تعیین کنید آیا استراتژی به درستی اجرا می­شود یا خیر. این امر مستلزم پایش و آگاهی از مسایل، موانع و چالش­ها است. این فرایند، اطلاعات مربوط به عملیات و استراتژی را در ساختار جلسات بازنگری مدیریت استراتژی و بازنگری عملیات به شکل مجزا را بررسی می­کند.

 

آزمون و تطبیق

سازمان همچنین باید فرضیات استراتژیک اساسی را آزمایش کند تا مشخص کند که آیا واقعاً استراتژی مناسبی تعریف شده است یا خیر. این شامل آزمایش و تطبیق استراتژی، استفاده از داده­های عملیاتی داخلی و داده­های جدید محیطی و رقابتی خارجی است – بنابراین چرخه جدیدی از برنامه­ریزی استراتژی یکپارچه و اجرای عملیاتی را آغاز می­کند.

تجربه ما در پیاده‌­سازی این سیستم جامع نشان می­‌دهد که اجرای دقیق و مرحله به مرحله کاری بس دشوار، زمان­بر و همراه با مقاومت­‌ها و چالش­‌های جدی درون سازمانی و تغییرات محیطی است. ما با استفاده از تجارب خود در پیاده‌­سازی چنین سیستمی قادریم تا در یک فرایند مستمر با سازمان­‌ها و شرکت‌­ها همکاری کنیم تا از دستاوردهای اجرای ملموس و مالی شگفت‌­انگیز چنین سیستمی بهره­‌مند شوند.

تماس با مابرای ارتباط با کارشناسان ما کلیک کنید


ارسال فایل

بینش‌های مرتبط

restricted-season-1-1195565
نوامبر 16, 2020

انحصار و رقابت

برای اولین بار در سال 1911 ، دیوان عالی ایالات متحده دریافت كه شرکت استاندارد اویل از نیوجرسی، بزرگترین شرکت نفتی ...
little-cute-girl-with-light-bulb-hand-sitting-hank-wires-electricians-concept-ideas
نوامبر 16, 2020

رقابت و رفاه

نقش سیاست‌های ضدانحصار به منظور ترویج و محافظت از رقابت، در نهایت ایجاد عدالت و رفاه مصرف‌کننده است ...
boy-girl-pulling-rope-playing-tug-war-park
نوامبر 16, 2020

انواع رقابت‌پذیری

در یک اقتصاد جهانی که به طور فزاینده‌ای بازار محور است، اقتصاد ملی برای توسعه و پیشرفت باید رقابتی ...
27105
نوامبر 16, 2020

پنج روند اقتصاد جهانی

گزارش رقابت جهانی 2019 یک قطب نمای اقتصادی بسیار ضروری است‌، که 40 سال تجربه محک‌زنی محرک‌های بلندمدت ...