استراتژی و رقابت‌پذیری

 

رقابت‌پذیری چیست و جنبه‌های مختلف آن کدام است؟

مرکز استراتژی و رقابت‌پذیری یک مرکز مستقل است که هدف آن تعمیق درک عمومی از عوامل کلان و خرد اقتصادی موثر در پیشرفت اقتصادی کشور است.

پژوهش‌های مرکز استراتژی و رقابت‌پذیری گروه ناب در خدمت افزایش آگاهی عمومی و هدایت دانش مرتبط در طیف وسیعی از موضوعات مرتبط با رقابت‌پذیری در سطح اقتصاد کلان و اقتصاد خرد انجام شده است. آرزوی ما این بوده است که تأثیر چشمگیری در افزایش رقابت‌پذیری، بهره‌وری و ظرفیت نوآوری در ایران داشته باشیم. معتقدیم که این امر به تضمین موفقیت مداوم در ایجاد کسب‌وکارهای خوب، افزایش رفاه و ایجاد کیفیت بالاتر زندگی کمک خواهد کرد. ما به دنبال یافتن نتایج موفقیت آمیز از تحقیقات خود بودیم و نوآوری‌هایی را در سیاست‌گذاری عمومی برای تحریک کسب‌وکارها، دولت و صنایع پیشنهاد می‌دهیم تا به تصمیم گیران برای اقدامات موثر کمک کنند.

مآموریت ما

ما با توسعه دانش تخصصی در حوزه رقابت پذیری اقدام به ارایه خدمات محک زنی رقابت‌پذیری در سطح ملی، منطقه‌ای، صنعتی و شرکتی با استفاده از داده های مربوطه می نماییم.

ما برای ۳ سال است که تحقیقاتی را در مورد چگونگی رقابت کشورها، صنایع و شرکتها نموده ایم و از این طریق نحوه پایه ریزی رفاه آینده را فراهم کرده ایم.

رقابت‌پذیری ملل احتمالاً یکی از مهمترین تحولات در مدیریت مدرن است و ما قصد داریم تا در این زمینه رهبر فعالیت های مرتبط با این حوزه باشیم.

این مرکز با شبکه‌ای از شرکای خود همکاری می‌کند تا خدمات زیر را برای دولت،‌ کسب‌وکارها و جوامع دانشگاهی و علمی ارایه کند:

ارزیابی و اندازه‌گیری رقابت‌پذیری

تحلیل داده‌های رقابت‌پذیری و ارایه داشبورد

گزارش‌های ویژه از رقابت پذیری ملی یا منطقه‌ای مانند شهرها

تهیه گزارشات و محتوای عمومی در قالب بینش ما

ارایه خدمات مشاوره‌ای برای توسعه رقابت‌پذیری

ایجاد سیستم پایش مداوم رقابت‌پذیری شرکت‌ها و صنایع

رقابت‌پذیری و توسعه اقتصادی

چرا برخی از ملل یا مناطق از سایرین مرفه‌تر هستند؟ چه شرایطی باعث می‌شود که شرکت‌های جهانی یا کسب‌وکارهای محلی بتوانند نوآوری و رشد کنند؟ تئوری‌های اقتصادی سنتی در تحلیل بسیاری از نیروهای اصلی موثر در اقتصاد جهانی امروز ناکام هستند. رقابت‌پذیری تنها راه دستیابی به رشد پایدار مشاغل، بهبود دستمزدها و بالا بردن استانداردهای زندگی است – اما اکنون معنای واقعی مزیت رقابتی به خوبی درک نمی‌شود.

مایکل پورتر رقابت‌پذیری را بر اساس بهره‌وری تعریف می‌کند و بر مبانی اقتصاد خُرد مزیت رقابتی متکی بر بهره‌وری در کشورها، مناطق و خوشه‌ها تاکید دارد. مرکز رقابت‌پذیری چارچوب‌ها، راه‌کارها و مفاهیم اصلی را معرفی می‌کند که پایه‌ای برای درک رقابت‌پذیری است.

تحقیقات و چهارچوب‌های رقابت‌پذیری و توسعه اقتصادی متاثر و در امتداد استراتژی شرکتی و استراتژی کسب‌وکار است. استراتژی همچنین ابزاری اساسی برای مدیران ارشد کشور، استان‌ها، شهرها، مناطق و بخش‌های مختلف اقتصادی است. استراتژی‌های اقتصادی که همه ذینفعان را درگیر می‌کند، باعث افزایش نوآوری و در نهایت بهبود بهره‌وری می‌‌شود. این استراتژی‌ها به ویژه در مواقع بروز بحران‌های اقتصادی مانند دوره تحریم‌ها یا تکانه‌های شدید اقتصادی مانند کاهش شدید قیمت نفت بسیار مهم هستند.

راه‌حل‌های ما

img1

مدل الماس

ملت‌ها، مناطق، استان‌ها و شهرها همه به استراتژی‌های اقتصادی شفافی نیاز دارند که همه ذینفعان را مد نظر قرار دهد، نوآوری را تقویت ‌کند و در نهایت بهره‌وری را بهبود بخشد.

img1

مراحل توسعه

ملت‌ها، مناطق، استان‌ها و شهرها همه به استراتژی‌های اقتصادی شفافی نیاز دارند که همه ذینفعان را مد نظر قرار دهد، نوآوری را تقویت ‌کند و در نهایت بهره‌وری را بهبود بخشد.

img1

نقش سطوح مختلف دولت

ملت‌ها، مناطق، استان‌ها و شهرها همه به استراتژی‌های اقتصادی شفافی نیاز دارند که همه ذینفعان را مد نظر قرار دهد، نوآوری را تقویت ‌کند و در نهایت بهره‌وری را بهبود بخشد.

بینش‌های مرتبط

restricted-season-1-1195565
نوامبر 16, 2020

انحصار و رقابت

برای اولین بار در سال 1911 ، دیوان عالی ایالات متحده دریافت كه شرکت استاندارد اویل از نیوجرسی، بزرگترین شرکت نفتی ...
little-cute-girl-with-light-bulb-hand-sitting-hank-wires-electricians-concept-ideas
نوامبر 16, 2020

رقابت و رفاه

نقش سیاست‌های ضدانحصار به منظور ترویج و محافظت از رقابت، در نهایت ایجاد عدالت و رفاه مصرف‌کننده است ...
boy-girl-pulling-rope-playing-tug-war-park
نوامبر 16, 2020

انواع رقابت‌پذیری

در یک اقتصاد جهانی که به طور فزاینده‌ای بازار محور است، اقتصاد ملی برای توسعه و پیشرفت باید رقابتی ...
27105
نوامبر 16, 2020

پنج روند اقتصاد جهانی

گزارش رقابت جهانی 2019 یک قطب نمای اقتصادی بسیار ضروری است‌، که 40 سال تجربه محک‌زنی محرک‌های بلندمدت ...